V nakladatelství Computer Press vyšly v rozmezí 3 let 2 knihy věnované RPi.
První vyšla v roce 2013 a je prezentována jako uživatelská příručka. Druhá vyšla v roce 2015 a je orientována na projekty uplatnění RPi.
První kniha
Aurory uživatelské příručky jsou Eben Upton, Gareth Halfacree. Eben Upton je spoluautorem počítače Raspberry Pi. Gareth Halfacree je nezávislý technologický novinář.
CPress prezentuje knihu takto: "Dvojice autorů, vám ukáže, jak jej ( RPi ) zapojit, oživit, nastavit operační systém a zařadit do široké škály možných využití. Ať už se rozhodnete svou „malinu“ proměnit v kancelářský počítač, domácí multimediální centrum, webový server, nebo se na něm budete chtít učit programovat, nemusíte hledat jednotlivé postupy na Internetu. Uživatelská příručka obsahuje vše důležité, abyste svůj počítač Raspberry Pi mohli využívat na maximum."
Podrobnější informace o knize najdete na portálu Computer Pressu, na této adrese: http://knihy.cpress.cz/raspberry-pi.html
Druhá kniha
Autorem knihy Raspberry Pi s podtitulkem Projekty je Donald Norris, zakladatel konzultační společnosti specializující se na vývoj aplikací pro mikroprocesory a mikrořadiče, který má dlouholetou praxi jako vývojář v několika programovacích jazycích (C, C#, C++, Python, Java) a více než třicetileté zkušenosti s výukou na řadě univerzit.
CPressu prezentuje knihu takto - cituji: "autor s mnohaletými zkušenostmi nejen s mikroprocesory a programováním, ale i s výukou, krok za krokem provede třinácti projekty, ve kterých hraje Raspberry Pi hlavní roli. Při vymýšlení jednotlivých projektů se neomezil jen na běžné každodenní pomocníky, jako je třeba přehrávač hudby nebo dálkové ovládání kamery. Vyzkoušíte si i mnohem exotičtější stavby, ať už se jedná o detektor zemětřesení, robotické vozítko nebo Geigerův-Müllerův počítač, který vás upozorní na dobře utajenou jadernou havárii."
Podrobnější informace o této druhé knize najdete na TÉTO adrese:
Ještě dříve, než dokončím studium obou knih a připravímjejich vlastní recenze, uvádím informaci o recenzi Lukáše Jelínka, který se knize něvoval zřejmě jako první v ČR.
Recenze Lukáše Jelínka
Kniha orientovaná na projekty zaujala Lukáše Jelinka, který 25. 2. 2015 publikoval na portálu LinuxEXPRESS svoji recenzi knihy zaměřené na projekty. Najdete ji na TÉTO adrese.
Lukáš Jelínek v recenzi stručně charakterizuje a částečně i hodnotí vybrané projekty. Knihu jako celek hodnotí takto - cituji:
"- Kniha je tvořena doslova „smrští projektů“, kde jen silní přežijí a mnozí odpadnou. Do realizace projektů se zkrátka pouštějte jen obrnění trpělivostí a ochotou si řadu věcí nastudovat jinde, protože i když autor řadu věcí vysvětluje relativně podrobně, některé se tam zkrátka nedozvíte nebo se je dozvíte příliš zjednodušeně (podobně si autor nedělá těžkou hlavu s terminologií a občas může dát práci pochopit, co měl na mysli).
- Silný koncentrát informací z knihy je třeba dávkovat opatrně. Pokud se rozhodnete si knihu pořídit (což je ovšem – pokud to s Raspberry Pi myslíte vážně – výborný nápad!), vyplatí se postupovat pomalu a průběžně si informace doplňovat jinde. Trochu těžkou hlavu vám může udělat i fakt, že některé komponenty v knize popisované mohou být těžko k sehnání, na druhou stranu ale třeba zjistíte, co všechno (co lze u nás koupit) lze například ovládat přes Z-wave či 1-Wire a tedy jaké obzory znalost jejich funkce otevírá.".
Můžeme doufat, že problematika aplikace mikropočítačů, jmenovitě Raspberry Pi, zaujme české autory a překladatele natolik, že nám připraví komplexní četbu, usnadňující orientaci v dané oblasti technického vývoje.
Na základě zběžného pročtení obou knih a zejména k novým širokým možnostech využití tohoho mikroprocesoru, uvedené očekávání se naplní.