7.12.2015

Úvod do jazyka Scratch (Raspberry Pi – Uživatelská příručka)

Uživatelskou příručku - v češtině - a řadu cenných odkazů na zdroje týkající se Scratch, najdete v portálu zdrojak.cz, konkrétně na TÉTO adrese.
Z textu, psaného velmi srozumitelným jazykem, vybírám několik základních myšlenek, charakterizující poslání jazyka Scratch.
Jak autor píše, je text "určen zejména pro programátory-tatínky (a programátorky-maminky), kteří chtějí naučit své ratolesti programovat." Představuje v něm programovací prostředí a jazyk Scratch, které lze provozovat s minimálními náklady - na levném počítači Raspberry Pi. Podle autora je "hlavním cílem projektu Raspberry Pi naučit uživatele, aby psali své vlastní programy – a nevztahuje se to jen na dospělé. Nadace Raspberry Pi Foundation usiluje o to, aby se její počítač rozšířil jako vzdělávací nástroj pro všechny věkové skupiny".
Oficiální web jazyka Scratch najdete na adrese http://scratch.mit.edu, kde je Scratch dostupný volně ke stažení.
Jazyk Scratch je odvozený od jazyků. Místo psaní dlouhých řetězců, se využívá jednoduché prostředí, v němž lze skládat stavební kameny přetažením myši. Přesto Scratch rozvíjí programátorské myšlení a uvádí základní koncepce, které se používají ve všech programovacích jazycích. Za barevným a myší ovládaným uživatelským prostředím se skrývá programovací jazyk, který obsahuje působivé multimediální funkce. Text obsahuje 3 příklady:
Příklad 1: Ahoj Raspberry
Příklad 2: Animace a zvuk
Příklad 3: Jednoduchá hra
Navíc v textu najdete stručný výklad týkající se následujících oblasstí:
- Booleovská logika
- Robotika a senzory
- Detekce pomocí sady PicoBoard
- Robotika se sadou LEGO
Text obsahuje odkazy na další zdroje informací
Na oficiálním webu jazyka Scratch - http://scratch.mit.edu -je v současnosti uloženo více než 2,5 milionu programů. Jedná se proto o dokonalý výukový zdroj, který umožňuje poznat, jak lze v jazyce Scratch vytvářet projekty, a sdílet vlastní nápady s ostatními
Programovací jazyk Scratch si můžete vyzkoušet přímo v prohlížeči na adrese http://scratch.mit.edu/projects/editor/?tip_bar=getStarted
Text, publikovaný na zdrojak.cz, čerpá z knihy Raspberry Pi – Uživatelská příručka, kterou napsali Eben Upton a Gareth Halfacree. Kniha vyšla Computer Pressu. Více o knize najdete v jedné z minulých zpráv b tomto weblogu. Celou ukázkovou kapitolu ve formátu PDF si můžete stáhnout ZDE.