6.28.2015

Raspberry Pi a jeho potenciál pro školství

Vývoj v oblasti mikropočítačů nabral v posledních letech rychlé obrátky. Článků s plně aktualizovaným obsahem je na českém internetu poměrně málo. Pozitivním faktorem je, že i starší texty obsahují často cenné informace, které mohou pomoci v orientaci v dané oblasti. K takovým patří i 2 články - studentské práce Lukáše Kotka:
- Raspberry Pi a jeho potenciál pro školstv a 
- Raspberry Pi a možnosti jeho praktického použití
První článek s uvedeným názvem byl publikován na webu 27.6.2012 !!!. Najdete ho na TÉTO  adrese.
Druhý článek Raspberry Pi a možnosti jeho praktického použití
najdete na TÉTO adrese.
V obou případech  jde o zdroje publikované na Metodickém portálu www.rvp.cz.
Cituji vybrané myšlenky:
- I když by se mohlo zdát, že se jedná o aplikace se vzdělávacím procesem přímo nesouvisející, domnívám se, že jsou to i tyto momenty, které záměr tvůrců posilují a posouvají zájem studentů na jinou úroveň právě tím, že vytvářejí vazbu mezi (dosud) abstraktním a cizím hardwarem s něčím jim tak blízkým, jako je právě oblast počítačových her a videa. Takto motivovaný student bude tím spíš ochotný ponořit se do dalších tajů tohoto zařízení (souvisejících třeba právě s programováním) a položí si klíčovou otázku: co stojí za tím? Není snaha nadchnout studenty k dalšímu poznávání právě to, o co se musíme snažit na prvním místě?
- Možná oblast použití je široká (lze si např. snadno představit multimediální stanici postavenou na Raspberry Pi už díky schopnosti akcelerovat video), nicméně tvůrci kladou důraz na použití ve školství a konkrétně na výuku programování. 
- Díky implementaci programovatelných vstupů/výstupů GPIO (General Purpose Input/Output) je Raspberry Pi v kombinaci např. s nepájivým kontaktním polem použitelné v mnoha aplikacích i na odborných školách
- Není nutné se omezovat pouze na oblast programování a na příbuzné obory, už kvůli balíku všestranně aplikovatelného software provozovatelného na Raspberry Pi (daného použitou distribucí linuxu) může být tento počítač velmi všestranným pomocníkem.
- Na Raspberry Pi spustíte i grafické editory jako jsou GIMP (bitmapový) a Inkscape (vektorový). Z pohledu výkonu tohoto počítače se jedná už o velmi náročné aplikace, a je nutné k nim tak přistupovat. I když je spustit v obou případech lze, celková kvalita práce s nimi je už však značně diskutabilní.
- V Raspbianu jsou ve výchozí instalaci připraveny k použití i následující kancelářské aplikace – Abiword (jedná se o textový procesor) a Gnumeric (tabulkový kalkulátor). Oba jsou relativně nenáročnými programy, které, i když mají své limity, zastanou velmi solidní práci. Bez zajímavosti zde není ani podpora souborových formátů kancelářského balíku MS Office.
- Protože je celý projekt zaštiťován neziskovou nadací, je zásadně důležitá role komunity kolem ní. I když Eben a Liz Uptonovi vykonali malý zázrak, celý projekt by nemohl mít takový úspěch bez přispění dalších jedinců tvořících specializovaný software, hardware, časopisy, návody a manuály apod. 
Pozn.: opakuji, že jde o 3 roky starý zdroj!